Biuro w domu? Oczywiście, że tak! Stwórz funkcjonalne i prestiżowe wnętrze w 5 krokach
Są tacy szczęśliwcy, którzy na biuro nie muszą wybierać wynajmowanego lokalu i mogą stworzyć komfortowe wnętrze do pracy w swoim domu. Jeśli należysz do nich i jesteś na etapie „gołych” ścian i podłóg, podpowiemy Ci jak urządzić funkcjonalne i prestiżowe biuro w 5 krokach. Już teraz zdradzimy, że duże znaczenie będzie miał dobór designerskich opraw oświetleniowych. Jednak po kolei.
Po pierwsze: kolor ścian może stymulować Cię do pracy, a podłoga musi zapewniać bezpieczeństwo i być trwała
Urządzając biuro musisz zastanowić się nad doborem wykończenia ścian i podłóg. Z pewnością powinno sprzyjać owocnej pracy. Wiele mówi się o tym, że kolor czerwony jest niezwykle energetyczny i może pobudzać do pracy. Jednak jeszcze lepiej na kreatywność wpływać może fiolet, choć to raczej sprawa indywidualna i tego, jakimi kolorami lubimy się otaczać. Niewątpliwie jednak nasycone i energetyczne barwy mogą być odpowiednim wyborem, ale można postawić również na klasykę i wybrać po prostu neutralną biel, bądź pastelowe ciepłe barwy. Podłoga niewątpliwie musi być trwała i niezawodna. Zatem powierzchnia powinna być antypoślizgowa i trudna do zarysowania, zwłaszcza jeśli chcesz korzystać z fotela na kółkach. Parkiet jest raczej niefortunnym wyborem do strefy roboczej, chyba, że przynajmniej częściowo przykryjesz go dywanem, co też jest jakąś opcją, jeśli chcesz stworzyć bardziej domowy klimat w swoim biurze. Dobrze sprawdzą się gresy o matowej strukturze, bądź panele winylowe. Obydwa te materiały są odporne na uszkodzenia, a co ważne również posiadające wysoki stopień izolacji termicznej i akustycznej.
Po drugie: wybór mebli do strefy roboczej ma kluczowe znaczenie
Jeśli już wykończenie ścian i podłóg masz za sobą przychodzi czas na najważniejsze, czyli wybór mebli do strefy roboczej. Właściwie na nich można by zakończyć meblowanie, jednak my udowodnimy, że warto wprowadzić dodatkową strefę. Jednak o tym, nieco później. Zatem w przestrzeni roboczej nie może zabraknąć biurka, dobrze jeśli posiada ono regulowany blat, zarówno jeśli chodzi o wysokość, jak i nachylenie, co przyda się zwłaszcza tym, którzy zajmują się projektowaniem. Oczywiście zwykłe biurko może być równie dobre, pod warunkiem, że posiada odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, a dodatkowo dobierze się do niego odpowiedni fotel. To właśnie wygodny fotel biurowy jest najważniejszy, wszak w biurze nieraz w pozycji siedzącej spędza się 8 godzin, a bywa, że i więcej. Zatem fotel musi zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa na wszystkich jego odcinkach. Najlepiej jeśli posiada również regulowany zagłówek oraz podnóżek, co zapobiega drętwieniu nóg. W strefie pracy nie może zabraknąć także regałów, kontenerków, witryn, oczywiście dopasowanych stylistycznie do biurka.
Po trzecie: meble wypoczynkowe, które dodają prestiżu i służą w przerwach w pracy
Obok strefy pracy w biurze powinna znaleźć się także strefa wypoczynkowa. Wybranie nawet najwygodniejszego fotela biurowego z funkcją masażu niekoniecznie wystarczy do odprężenia w przerwie pracy, ponieważ pozostajemy w tym samym miejscu, w którym zajmujemy się obowiązkami zawodowymi, co może utrudniać oderwanie myśli od pracy. Zatem w tym samym pomieszczeniu, a najlepiej we wnęce, czy strefie oddzielone ścianką działową bądź szklanymi drzwiami powinny znaleźć się meble wypoczynkowe. Może być to swego rodzaju poczekalnia, jeśli przyjmuje się w biurze klientów, a ponadto strefa wypoczynku. Najlepiej jeśli sofa bądź narożnik posiadają funkcję spania, co pozwala zregenerować siły, by wrócić do swoich obowiązków, zwłaszcza, jeśli pracuje się w trybie nienormowanym, a tak jest często w przypadku pracy w domu.
Po czwarte: dobór opraw oświetleniowych LED
Kiedy już pomieszczenie jest wykończone, a jeszcze przed umeblowaniem trzeba pomyśleć o rozmieszczeniu oświetlenia. Oczywiście trzeba już mieć wizję, gdzie znajdzie się strefa robocza. Dlatego niektóre oprawy oświetleniowe LED lepiej wybierać wtedy, kiedy już wybrane są meble, a to dlatego, że będzie można od razu stwierdzić czy dana strefa jest odpowiednio doświetlona. Na biurku można postawić małą lampkę biurkową. Taka oprawa oświetleniowa może być idealnie dopasowana do stylistyki pomieszczenia. Do nowoczesnego biura można wybrać smukłe lampki z z wydłużoną oprawą samej żarówki led. Można również pokusić się o zamontowanie taśmy led wzdłuż krawędzi. Świetnym wyborem będą także kinkiety, które mogą być zamontowane symetrycznie po obydwu stronach strefy roboczej. W przypadku sufitu podwieszanego można dobrać do niego smukłe oprawy oświetleniowe LED. Nie można również zapomnieć o oświetleniu głównym, które tutaj również powinno się znaleźć. Warto stylistykę opraw oświetleniowych dopasować do siebie monochromatycznie, co zwiększa estetykę wnętrza biura.
Po piąte: dekoracje ścienne, których nie może zabraknąć
Kiedy mamy wykończenie, meble i oświetlenie wydaje się, że już niczego nie brakuje. Jednak przysłowiową wisienką na torcie są w biurze dekoracje ścienne. Można postawić na antyramy, a w nich umieścić bardzo modne ostatnio hasła motywacyjne, które pozytywnie wpływają na psychikę, a jak wiadomo właściwe nastawienie ma kluczowe znaczenie w dobrym wykonywaniu swoich obowiązków. W antyramach warto umieścić również dyplomy i certyfikaty, co od razu zwraca uwagę na przeznaczenie tego pomieszczenia w domowej przestrzeni.
Domowe biuro należy dopasować do swoich potrzeb i preferencji, jeśli chodzi o design. Warto jednak pamiętać o podziale na strefy i o roli, jaką pełni oświetlenie o właściwej mocy, natężeniu, temperaturze barwowej, a także kątowi rozpraszania światła, który zapewnia nie tylko żarówka, ale również właściwie dobrana oprawa oświetleniowa.