Mały balkon pełen życia
Jeżeli masz balkon, szkoda, aby był nieużywany lub by stał się składzikiem na rower czy nieużywane meble. Nawet, jeśli nie jest duży, możesz go pięknie urządzić i stworzyć zaciszne miejsce, w którym wypoczniesz po ciężkim dniu. To świetny sposób na relaks, zwłaszcza jeśli nie masz możliwości wyjechania za miasto, a potrzebujesz wyciszenia. Skorzystaj z kilku porad, kieruj się sercem i własną inwencją, a na pewno nie długo sama zakochasz się we własnym balkonie.
1. Zacznij od podstaw…
… czyli od podłogi. Podłoże balkonu musi być odporne na zmiany pogody i łatwe do sprzątania. Chociaż drewniana podłoga zawsze dobrze wygląda, nie jest dobrym rozwiązaniem na balkon, ponieważ szybko ulegnie zniszczeniu, pod wpływem nagłych zmian pogody (a tych, jak wiemy u nas nie brakuje). Możesz się na nią zdecydować, jeśli masz zabudowany balkon. W innym przypadku najlepszym wyborem będzie gres. Wybierz płytki jasne, aby odbijały światło i optycznie powiększały przestrzeń, a także odporne na zabrudzenia i uszkodzenia. Pamiętaj, że klej do płytek powinien być odporny na mróz, a fuga powinna być elastyczna. Wtedy masz gwarancję, że Twoja podłoga przetrwa lata. Jeśli zaś nie możesz pogodzić się z brakiem drewnianej podłogi, wybierz płytki gresowe, imitujące drewno. Jeśli zależy Ci na stworzeniu naturalnego klimatu, możesz skorzystać ze sztucznej trawy – to po prostu wykładzina imitująca trawę. Niestety sprawdzi się tylko w czasie lata, gdyż deszcze i wilgoć jej nie służą.
2. Umebluj
Wszystko zależy od tego, jakich rozmiarów jest Twój balkon. Jeżeli jest mały, mimo wszystko warto sprawić sobie kilka mebli. Pomyśl przede wszystkim o tym, żeby były praktyczne, najlepiej składane, Wówczas nie będą stanowiły problemu również zimą, kiedy np. będziesz chciała schować je w mieszkaniu. Wiosną i latem w sklepach dostępny jest szeroki wybór mebli ogrodowych, które świetnie sprawdzą się na balkonie. Jeżeli masz więcej miejsca, oprócz stołu i krzeseł, możesz postawić również fotel, a nawet… huśtawkę. Ta ostatnia jest warta rozważenia, szczególnie, gdy masz dzieci. Jeśli jednak Twój balkon jest bardzo mały, pomyśl o rozkładanym stole, przymocowanym do balustrady. Jeżeli masz zwierzęta, koniecznie pamiętaj, że balkon musi być osiatkowany!
3. Oświetl
Warto tu pomyśleć o górnym świetle, które dobrze rozjaśni cały balkon, ale też o mniejszych, punktowych lampkach, zwłaszcza, gdy masz duży balkon. Wówczas zapalenie tylko małych światełek nada wieczorem romantycznego, intymnego klimatu. Jeśli jednak balkon jest zbyt mały, możesz zawsze rozjaśnić go świeczkami, tylko pamiętaj, aby zawsze je zgasić, gdy będziesz wracać do mieszkania. Rozważ też zakup lamp solarnych – oszczędzisz pieniądze i będziesz bardziej ekologiczna.
4. Rośliny oczywiście!
Na pięknie urządzonym balkonie rośliny to konieczność. W końcu ma być on namiastką ogrodu, poza tym zielenią warto się otaczać zawsze. Dobór roślin zależy od tego, z której strony masz balkon, jak długo w ciągu dnia będzie padało na niego słońce, a co za tym idzie – co w ogóle będzie w stanie tam wyrosnąć. Przed zakupem zorientuj się, które rośliny lubią światło, a które powinny dojrzewać w zacienieniu i wybierz odpowiednią. Najpopularniejszą ozdobą balkonów są kwiatki w doniczkach, umieszczonych na balustradach. Najpopularniejsze są oczywiście pelargonie, ale dobrze sprawdzą się też begonie, bratki, aksamitki czy fuksja. Nawet jeśli nie masz ręki do kwiatków i zawsze zapominasz ich podlewać, nie oznacza to, że musisz z nich zupełnie zrezygnować. Zdecyduj się na zielistkę, hoję, fiołki, paprotki lub kroton – to rośliny mało wymagające, które rosną w każdych warunkach. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta, przed zakupem roślin, koniecznie zapytaj sprzedawcy, czy nie są trujące, aby zapobiec tragedii.
5. Dodatkowo, dodatki
Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od Twojego gustu i wystroju mieszkania. Niektórzy lubią meble z palet, bardzo surowe, inni przytulne ozdoby, jak z domu babci. Podobnie jak w przypadku podłóg pamiętaj, że trzeba stawiać na takie elementy, które są odporne na zniszczenia i które łatwo można wyczyścić. Kiedy psuje się pogoda, lepiej zabrać ozdoby z balkonu, aby nie ucierpiały. Warto zainwestować też w skrzynię ogrodową, do której schowasz to, co może nie przetrwać zimy, a nawet meble. Przejdź się po popularnych sieciówkach z meblami i dodatkami i znajdź coś, dzięki czemu Twój balkon zyska unikalny charakter.
rośliny zawsze dają dużo kolorytu