Włosy a etyka – rozważania na temat braku humanitaryzmu w modzie. Jak się odnaleźć i nie przyczyniać się do cierpienia innych?
Coraz więcej mówi się o prawach zwierząt, ale bądźmy szczerzy nadal jest to za mało. Dopóki dopóty na świecie zwierzęta umierają z powodów typowo egoistycznych, trzeba z tym walczyć. Pomyślcie tylko jak wiele zwierząt zostało zabitych na futra. O metodach nie będziemy wspominać, bo są maksymalnie okrutne. Niestety można odnieść wrażenie, że cała moda została zbudowana na okrucieństwie. Czy można nie przyczyniać się do cierpienia innych? Rozważania na temat braku humanitaryzmu w modzie.
Futro krwią zdobyte
Pozyskiwanie futra jest okrutne i jednocześnie ludzie, którzy je noszą są głupi i małostkowi. To fakty niezaprzeczalne, bo przecież żyjąc w XXI wieku ma się tyle możliwości, a nadal tak wiele osób wybiera okrucieństwo w imię mody i próżności. Ale można odnieść wrażenie, że cały rynek mody oparty jest na cierpieniu zwierząt. Wystarczy tylko wspomnieć o kosmetykach, które przez wiele lat testowane były na zwierzętach i nadal są, bo choć w teorii istnieje zakaz testowania, to niektóre kraje, choćby Chiny (jakość nas to nie zaskoczyło, wszak to kraj, w którym łamane są prawa ludzi i zwierząt, a przy tym jada się psy) nadal wymagają testów, które notabene są niewiarygodne. Choć coraz więcej osób walczy o zwierzęta i ich prawa, to nadal to za mało, by uratować wszystkie zwierzęta. Na szczęście zmiany przychodzą, choć zbyt powoli. Coraz więcej krajów zabrania hodowli zwierząt na futra czy chowu klatkowego, ale to nadal za mało…
Wyzysk ludzi, a moda
Cóż, jeżeli sądzicie, że w przypadku ludzi jest lepiej, to niestety nie jest. Także ludzie są wyzyskiwani i tracą życie w imię mody. Pomyślcie tylko ile osób zginęło, choćby w katastrofie budowlanej w Szabharze, gdzie zmuszano kobiety do niewolniczej pracy za marne pieniądze. Co robiły tam kobiety? Odpowiedź jest prosta: szyły ubrania dla sklepów, które można znaleźć w centrach handlowych, zatem dla sklepów sieciowych. Jest to przerażające, ale tak nadal się dzieje i nie tylko kobiety tracą życie, ale też dzieci, które zmuszane są do pracy, by zarobić choćby na małą porcję jedzenia. Także same pokazy mody okupione są strachem, lękiem i głodzeniem się. Chyba każdy z Was słyszał, jak dużą presję wywołuje się na modelkach, by wpisywały się one w kanon rozmiaru 0. Nie tylko muszą się głodzić, ale też zachęca się je do zażywania kokainy czy też jedzenia wacików – tylko po to, aby nie odczuwały głodu i mogły dalej pracować. Zatem świat mody okupiony jest nie tylko cierpieniem zwierząt, ale i ludzi.
Jakie włosy doczepiane wybrać?
Włosy doczepiane są modne i pozwalają kobietom poczuć się pewniejszymi. Ale czy zdajecie sobie sprawę, że także w tej sferze wykorzystuje się ludzi. W normalnych, cywilizowanych krajach kobiety otrzymują solidną zapłatę za sprzedaż włosów. Jednak choćby w Indiach kobiety i dziewczynki są do tego zmuszane, a przy tym nic nie zarabiają. Dlatego też należy kupować naturalne włosy w takich hurtowniach włosów, gdzie macie pewność, że włosy zostały pozyskane w humanitarny sposób bez wyzysku i ludzkich tragedii. Dobra hurtownia włosów taka jak Remy Hair stawia na wysoką jakość towarów, ale też poszanowanie życia i praw, dlatego nie znajdziecie w niej żadnych produktów, które przyczyniły się do cierpienia innych. Polecamy choćby włosy rosyjskie czy europejskie, które pięknie się prezentują, ale też są modne i dobrze współgrają z naszymi naturalnymi włosami.
Co każdy z nas może zrobić, by nie przyczyniać się do cierpienia zwierząt i ludzi?
O wyborze dobrej hurtowni włosów już wiecie, zatem co jeszcze możecie zrobić? Oczywiście kupować wegańskie produkty, które na żadnym etapie nie były testowane. Dodatkowo futrom trzeba powiedzieć nie, no chyba, że są syntetyczne. Należy kupować jak najmniej ubrań, a jeżeli już kupujemy, to trzeba wybierać takie, które szyte były na terenie Europy. Nie zapominajcie o wspieraniu schronisk dla zwierząt.
Moda jest pełna okrucieństwa, choć to się zmienia, jednak nadal zbyt wolno. Dlatego też każdy z nas powinien zrobić coś dobrego i na pewno nie może przyczyniać się do cierpienia innych. Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się cierpienie innych ludzi czy zwierząt.