Aranżacja inteligentnego domu krok po kroku. O czym należy pamiętać

Aranżacja inteligentnego domu krok po kroku. O czym należy pamiętać?

Stworzenie inteligentnego domu jest marzeniem wielu osób. Można to zrobić w ramach projektowania nowego domu czy też gruntownego remontu mieszkania.

Potrzebne są tu bowiem instalacje centrali inteligentnego domu, a także urządzeń kompatybilnych z systemem, choćby gniazdek, które mogą łączyć się bezprzewodowo z laptopem czy smartfonem, dzięki temu mamy możliwość sterowania wybranymi elementami nie tylko z głównego panelu, ale również urządzeń podłączonych do sieci. Inteligentny dom to nie tylko technologiczne zaawansowanie, ale przede wszystkim znaczna wygoda i zwiększenie bezpieczeństwa. O czym należy pamiętać przy aranżacji takiego domu?

Po pierwsze: zastanów się nad tym ile urządzeń chcesz sparować w ramach systemu

Na samym początku trzeba się zastanowić z jakich udogodnień chciałoby się korzystać. Nie jest to takie oczywiste, a w ramch systemu można sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, korzystać z technologii multiroom, czyli włączać muzykę w miejscu gdzie znajduje się użytkownik albo sterować urządzeniami AGD. Również system alarmowy może być kontrolowany dzięki smart rozwiązaniom. Nie jest to zatem zwykła fanaberia, a raczej pragmatyzm i przyszłościowe spojrzenie na ewentualne zagrożenia i możliwość szybszej reakcji.

Po drugie: steruj oświetleniem z poziomu kanapy lub samochodu

Instalacja systemu inteligentnego domu może pozwolić Ci sterować oświetleniem z poziomu smartfona. Wystarczy odpowiednia aplikacja, by zmieniać np. natężenie światła lub też jego barwę. Wszystko odbywa się szybko i intuicyjnie. Co ważne system inteligentnego domu pozwala Ci np. ustawić godzinę wyłączenia lub włączenia świateł przez co także możesz wpływać na energooszczędność. Profesjonalne oświetlenie led doskonale współpracuje z systemem inteligentnego domu. Można w łatwy sposób, bez używania wielu pilotów sterować nie tylko oświetleniem, ale również urządzeniami audio znajdującymi się w salonie. Zatem włączysz z poziomu smartfona telewizor czy ostatnio oglądany serial albo wybraną, nastrojową muzykę. Co więcej wszystko możesz ustawić jeszcze przed wejściem do domu, a to dlatego, że poszczególne elementy „porozumiewają się” ze sobą za pomocą systemu Wi-Fi bądź technologii Bluetooth. Zbliżając się do domu możesz zatem odblokować bramę, włączyć zraszacze w ogrodzie, a także zewnętrzne oświetlenie, a wszystko z poziomu smartfona.

Po trzecie: zadbaj o oszczędność energii, sterując temperaturą i roletami

Planując budowę domu czy też remont warto pomyśleć o rozwiązaniach oszczędzających energię. System inteligentnego domu może obejmować także ogrzewanie, zatem można sterować każdym grzejnikiem w poszczególnych pomieszczeniach, oczywiście potrzebne są technologie, dzięki którym jest to możliwe, a więc system ogrzewania podłogowego. Najprostszy w wykonaniu jest oczywiście ten z użyciem folii grzewczej. W każdym pomieszczeniu umieszcza się wtedy panel sterujący ogrzewania i każdy użytkownik może ustawiać komfortową dla siebie temperaturę. Można również ustawiać ją zbiorczo dla całego domu na centrali i np. planować niższą temperaturę w nocy, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach. Przydatne w gromadzeniu oszczędności są również rolety zewnętrzne, które stanowią dodatkową termoizolację, zarówno zimą jak i latem, kiedy z kolei zapewniają potrzebny cień. Inteligentny system pozwala sterować wszystkimi elementami, nawet podajnikiem pieca znajdującego się w kotłowni.

Po czwarte: urządzenia RTV i AGD, którymi możesz sterować

Kiedy już zainstalujesz wszystkie gniazdka, przewody i centralę, możesz zakupić urządzenia, które będą kompatybilne z systemem inteligentnego domu. Producenci obecnie oferują wiele takich sprzętów, którymi można zewnętrznie sterować. Są to odkurzacze, pralki, sprzęt audio, armatura kuchenna i łazienkowa, a nawet ekspres do kawy. Dla wielu osób bardzo istotne jest, by móc szybko rano zebrać się do pracy, a dzięki systemowi można ustalić plan parzenia kawy na określoną godzinę, dzięki temu po przebudzeniu, już na nas czeka. Rano można także ustawić budzik czy muzykę, która ma wybudzić nas ze snu, a także oświetlenie. Hurtownia elektryczna oferuje wiele nowoczesnych źródeł światła led, które sprawdzą się w inteligentnym domu.

Stworzenie inteligentnego domu wymaga dobrego planu. Sam montaż instalacji i poszczególnych elementów systemu nie jest skomplikowany. Potem można już cieszyć się wszystkimi udogodnieniami, które ułatwiają życie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij