Czy można podważyć testament i w jakich sytuacjach?

Czasami zdarza się, że podczas otwierania testamentu najbliższa rodzina jest zdziwiona, że została wydziedziczona, zaś cały majątek został przepisany na opiekunkę spadkodawcy. Takie przypadki wcale nie są rzadkością i niekoniecznie są wymysłem amerykańskich filmowców. Czy w takiej sytuacji można podważyć testament?

Kiedy testament może być uznany za nieważny?

Testament musi być sporządzony w czasie, gdy osoba jest w pełni władz umysłowych i wykazuje całkowitą świadomość. Jeżeli, któraś z przesłanek nie jest spełniona, to testament uznaje się za nieważny. Warto tutaj odnieść się do stwierdzenia, czym jest wyłączenie świadomości albo swobody w podjęciu decyzji i wyrażeniu woli. Oznacza to nic innego jak to, że spadkodawca nie sporządził go w pełni świadomie i mógł mieć zaburzenia świadomości, albo też wystąpił przymus, czy też nacisk ze stron innych osób. Jeżeli więc występują uzasadnione podejrzenia, że świadomość była zaburzona bądź występował przymus, trzeba złożyć wniosek do sądu, by dopuścił opinię biegłego. Testament może być też uznany za nieważny, jeżeli posiada błędy formalne. Na pewno warto udać się po poradę do adwokata.

Jak rozumieć przesłankę dotyczącą wyłączenia świadomości?

O ile pojęcie przymusu jest łatwe do zrozumienia, to nieco inaczej wygląda sytuacja, w przypadku przyczyn wynikających z wyłączenia świadomości. W tym przypadku oczywiście dotyczy do chorób psychicznych, ale też niedorozwoju umysłowego. Ale na świadomość mają też wpływ przyjmowane leki. Dodatkowo dolegliwości bólowe czy gorączka są traktowane jak potencjalna przyczyna podważenia ważności testamentu. Musicie też wiedzieć, że jeżeli spadkodawca jest manipulowany czy też uzależniony od danych osób, to stanowi to także dobry powód do podważenia testamentu. Warto też wiedzieć, że autentyczność testamentu też można podważyć, gdyż czasami dochodzi do jego sfałszowania, które polega na sporządzeniu dokumentu tak, by naśladowało pismo spadkodawcy, ale nieautentyczność obejmuje zmianę daty. Jeżeli macie podejrzenia, to koniecznie skontaktujcie się z adwokatem, kliknijcie link i gotowe!

Czy każdy testament można podważyć?

Jak zapewne wiecie polskie prawo przewiduje różne rodzaje testamentu. Co do zasady, można podważyć każdy rodzaj, ale to tylko teoria, bo praktyka wygląda nieco inaczej. W przypadku testamentu ręcznego, czyli holograficznego, podważenie jest łatwiejsze. Zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja z testamentem notarialnym, gdyż ten postrzegany jest jako pewny i rzetelny. Tutaj też pamiętajcie, że notariusz przy jego sporządzaniu musi upewnić się czy nie występował przymus, a także czy spadkodawca jest w pełni władz umysłowych i rozumie znaczenie swoich działań. Oczywiście zdarzały się sytuację, że notariusz wydał opinie, iż spadkodawca był w pełni władz umysłowych, natomiast biegły lekarz podważał tę decyzję.

Przestrzeganie terminów jest niezbędne

Przyczyny dotyczące nieważności testamentu znajdują się w artykule 945 kodeksu cywilnego. Jednak na te okoliczności można powołać się tylko przez 3 lata. Liczone są one od dnia, gdy osoba, mająca mieć potencjalne korzyści, odkryła nieprawidłowości. Tutaj trzeba też widzieć, że nie można podważać testamentu po upływie 10 lat od jego otwarcia. Sąd uznał, że przedłużenie tego czasu byłoby niekonstytucyjne. Dodatkowo należy też wiedzieć, że podważać testament można tylko i wyłącznie w postępowaniu sądowym, zatem nie można kierować zarzutów nieważności przed notariuszem. Ale można powołać się na nieważność testamentu także podczas innego postępowania. Mamy tutaj na myśli to dotyczące uchylenia postanowienia o nabyciu spadku.

Podważenie testamentu nie jest łatwe. Samo podejrzenie nie ma dużego znaczenia. Muszą występować odpowiednie dowody, które o tym świadczą. Do tego należy wiedzieć, że takie sprawy ciągną się często bardzo długo, gdyż trzeba powoływać biegłych, ale też wiele spraw nie jest łatwych do rozstrzygnięcia. Jeżeli jednak macie uzasadnione podejrzenie, to skontaktujcie się z adwokatem, który przygotuje właściwy wniosek, ale i będzie reprezentował Wasze interesy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij