Minimalistyczne wnętrza niewątpliwie powinny takie pozostać, zatem nie można w nich upychać zbyt wielu dekoracji. Muszą to być raczej drobne akcenty, a nie rzucające się w oczy duże rzeźby czy obrazy. Niemniej jednak wnętrze trzeba uczynić bardziej przystępnym, nie wyglądającym jak wyjęte z katalogu. Jak to uczynić? Warto wybrać do dekoracji ramki na zdjęcia. Do wyboru mamy drewniane, metalowe, a także passe partout. Które sprawdzą się najlepiej?

Drewniane ramki stworzą wrażenie harmonii i ciepła

Drewniane ramki są elementem, który wnosi do wnętrza naturalność i harmonię. Można wybrać jedną większą ramkę i umieścić w niej zdjęcie. Multirama umieszczona na pustej ścianie nie będzie również zaburzała minimalizmu aranżacji. Takie ramki świetnie sprawdzą się do wnętrz w stylu skandynawskim. Można wybrać te o naturalnym wybarwieniu, bądź malowane na dowolny kolor. W skandynawskiej aranżacji świetnie sprawdzi się szara, a także biała i klasyczna brązowa ramka na zdjęcie. Tutaj można sobie pozwolić na kilka ramek na komodzie, jednak ze względu na panujący w przestrzeni minimalizm i ograniczenie pozostałych ozdób do poduszek na kanapie, lepiej umieścić je na ścianie będącej swego rodzaju płótnem do wypełnienia. Nawet minimalistyczne wnętrze nie może być bowiem zbyt puste, gdyż takie przestrzenie mogą być przygnębiające, a w filozofii hygge będącej kwintesencją skandynawskiego urządzania wnętrz główną zasadą jest radość z codzienności.

Metalowe ramki sprawdzą się w stylu industrialnym

Kolejnym stylem charakteryzującym się surowością w podejściu do dekoracji jest ten wywodzący się z poprzemysłowych przestrzeni, czyli industrialny. Tutaj również nie ma miejsca na zbędne bibeloty. Charakterystyczne są ściany w cegle bądź betonie architektonicznym czy wykończenie podług w postarzanym drewnie. Tutaj nawet meble mają szkieletową, metalową konstrukcje, dlatego ozdoby są sprowadzone do absolutnego minimum. Sprawdzą się tu ramki na zdjęcia wykonane z metalu. Najlepiej jeśli pozbawione są wszelkich zdobień, mogą być też rdzawe i wyglądające na lekko sfatygowane, gdyż taki efekt jest tutaj pożądany. Ramkę na zdjęcie można postawić na metalowej komodzie, tworząc monochromatyczne połączenie. Najlepiej sprawdzą się umieszczone w ramkach szkice przedstawiające przemysłowy krajobraz, a także czarno-białe zdjęcia.

Kartonowe ramki, które są najbardziej uniwersalne do nowoczesnych i nieprzeładowanych aranżacyjnie wnętrz

Wśród ramek na zdjęcia dużą popularnością cieszą się passe partout. Kartonowe ramki pozwalają na odpowiednie wyeksponowanie rysunków, obrazów, a także zdjęć, gdyż doskonale skupiają uwagę na oglądanej na nich scenie. Dlatego właśnie wykorzystywane są na nowoczesnych wystawach np. fotograficznych. Można je również wykorzystać w swoim domu urządzonym w minimalistycznym stylu. Wybierając odpowiednią barwę ramki można ją dopasować do każdego wnętrza, niezależnie, czy urządzone jest w skandynawskim, industrialnym czy też futurystycznym stylu. Doskonale komponują się z geometryzmem panującym we wnętrzu. Są subtelnym uzupełnieniem wystroju. Passe partout mogą występować również w różnych rodzajach. Jeśli planuje się wnętrze pełne wykończenia na wysoki połysk, np. proste meble wykonane z lakierowanej płyty mdf w jednolitej kolorystyce w połączeniu z gresem podłogowym można wybrać passe partout wiedeńskie, które posiada dodatkowe metalowe obramowanie, stanowiące dopełnienie tej minimalistycznej, dekoracyjnej ramki na zdjęcie.

A może antyramy?

Innym wyborem do minimalistycznych wnętrz mogą być antyramy. Wszak nie ma nic bardziej prostego niż połączenie dwóch tafli szkła lub pleksi. Podobnie jak w przypadku ramki passe partout mamy tu do czynienia z wyeksponowaniem umieszczonych wewnątrz grafik lub fotografii. Ich atutem jest również mnogość rozmiarów, gdyż można wybrać również takie zajmujące większą część ściany, a jednak nie dominujące aranżacji.

Tak naprawdę duże znaczenia ma to, jakie ramki na zdjęcia wybierzemy do minimalistycznego wnętrza. Mogą być one zarówno drewniane, metalowe, jak i kartonowe. Oczywiście istotne znaczenie ma fakt, by pozbawione były zdobień. To jest kluczowy wymóg, gdyż obramowanie nie powinno odwracać uwagi od tego, co umieścimy wewnątrz. Takie wnętrze niewątpliwie dobrze wpływa na naszą psychikę i pozwala się zrelaksować. W przypadku wnętrz przeznaczonych do pracy nie jest rozpraszające i umożliwia skupienie się na swoich obowiązkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj