Fakty i mity na temat tatuaży, czyli co stosować, a czego unikać. Krótki poradnik tylko z rzetelnym informacjami
Jest wiele mitów na temat tatuaży. Dlatego dziś postanowiliśmy zająć się nimi i wyeliminować raz na zawsze. Niektóre sprawiają, że wiele osób rezygnuje z tatuowania.
Zrobienie tatuażu boli – FAKT, przecież nie łaskocze
Wiele osób nie decyduje się na tatuaż bo boi się bólu. Są jednak sytuacje, że od niego nie uciekniemy. W końcu kiedy boli nas ząb, to nawet jeśli bardzo tego nie lubimy, musimy pójść do dentysty. Ktoś powie: po co fundować sobie ból na własne życzenie? Dla urody, dla uwiecznienia chwil, dla siebie i kogoś bliskiego – powodów jest naprawdę sporo. Oczywiście zrobienie tatuażu nie łaskocze, jednak niektórych boli bardziej, a innych mniej. Wszystko zależy od naszego progu bólu. U jednych jest wysoki, a u innych bardzo niski. Pewną przeszkodą jest nie tylko strach przed bólem, ale również przed igłami, ale jeśli mdlejesz na ich widok, to raczej i tak się nie zdecydujesz. Na pewno nie należy „znieczulać się” przed wykonaniem tatuażu, gdyż pogorszy to sprawę. Dlaczego? Dowiesz się z dalszej części naszego poradnika.
Robisz tatuaż – jesteś egoistą bo nie możesz oddać krwi – MIT
Kiedy chcesz wykonać tatuaż musisz zastanowić się czy jesteś w stanie przerwać na pewien czas oddawanie krwi w ramach honorowego krwiodawstwa. Nie jest bowiem prawdą, że wykonanie tatuażu dyskwalifikuje na zawsze z bycia krwiodawcą. Nie można oddawać krwi przez pół roku od wykonania tatuażu. Jeśli masz dużą motywację do wykonania tatuażu, to zawsze możesz na krótko przed tym zabiegiem, pójść do punktu i oddać krew. Osoby mające tatuaże nie słusznie z tego powodu nazywane są egoistami, gdyż wiele z nich regularnie oddaje krew.
Folii spożywczej lub przemysłowej do osłony tatuażu podczas gojenia nie można używać – FAKT
Kwestią niezwykle istotną jest dbanie o gojenie tatuażu. Z pewnością wiesz, że nie możesz przykrywać go folią spożywczą, gdyż wtedy powstaną brzydkie strupy, a tatuaż będzie przez brak dostępu powietrza goił się znacznie dłużej, a co gorsza dojdzie do zakażenia. Dlatego zawsze stosuj folię medyczną przeznaczoną do tatuażu i pamiętaj o ściągnięciu obydwu warstw chroniących część jałową, w przeciwnym razie powietrze nie będzie docierać.
Masz tatuaż nie możesz się opalać – i tak i nie, czyli to zależy…
Kiedy masz świeżo wykonany tatuaż, to oczywiście musisz unikać ekspozycji na słońce. Musi być stale osłonięty przez opatrunek. Najlepiej w ogóle unikać ekspozycji na słońce przez pierwsze dwa tygodnie, kiedy trwa gojenie tatuażu. Jeśli chodzi o zagojony tatuaż to także musisz chronić go przed promieniowaniem UV i tu przyda się specjalistyczny krem do tatuażu SPF 50. Oczywiście pozostałą, niewytatuowaną skórę także musisz chronić przed czerniakiem i stosować kremy z filtrem, jednak przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń ekspozycja na słońce nie jest już zabroniona. Jednak faktem jest, że nie jest również polecana. Należy unikać ostrego słońca.
Przed wykonaniem tatuażu nie możesz pić alkoholu i musisz ogolić tatuowane miejsce – FAKT
Istotną kwestią przed wykonaniem tatuażu jest odpowiednie przygotowanie. Jak już było wspomniane nie można być pod wpływem alkoholu, nie można też być na przysłowiowym „kacu”. Tatuowanie w takim przypadku będzie bardziej bolało, ze względu na rozrzedzoną krew. Alkoholu trzeba też unikać w trakcie gojenia tatuażu, gdyż zwłaszcza jego nadużywanie może znacząco wpłynąć na tempo gojenia. Trzeba także pamiętać, by ogolić miejsce, które ma być tatuowane dwa dni wcześniej, aby skóra nie była podrażniona.
Przez tatuaż nie znajdziesz pracy – MIT, choć oczywiście w niektórych branżach widoczne są zabronione
Jeśli chcesz wykonać tatuaż, a masz zamiar pracować w służbach mundurowych, musisz dwa razy się zastanowić, gdyż posiadanie widocznych tatuaży jest zabronione. Oczywiście idąc na służbę wojskową zawsze możesz zabrać ze sobą dobrej klasy kamuflaż jednak jego nakładanie jest czasochłonne, dlatego nie możliwe byłoby wykonanie o czasie porannej musztry. Są jeszcze inne profesje, gdzie widoczne tatuaże nie są mile widziane, np. branża medyczna. Jednak jeśli tatuaż można zakryć rękawem, albo ukryć pod koszulką, to już nie jest taki problem i można się na niego zdecydować. W większości profesji tatuaże nie przeszkadzają i nie jest prawdą, że uniemożliwiają zdobycie pracy, a przynajmniej jest tak coraz rzadziej.
Efekt jojo zniszczy Twój tatuaż – może tak być
Na koniec musimy przypomnieć o tym jak ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta, również wtedy, gdy jest się miłośnikiem tatuaży. Jeśli stosowanie różnych diet jest u Ciebie na porządku dziennym, jednak po spektakularnie szybkich efektach, równie szybko wracasz do wagi sprzed, a nawet zwiększasz masę ciała, czyli dopada Cię efekt jojo, to musisz zastanowić się nad tatuażem. Niestety, częste i gwałtowne tycie i chudnięcie powoduje, że tatuaż się zniekształca. Dlatego kobiety, które planują zostać matkami nie powinny robić dużych tatuaży na brzuchu.
Na koniec warto przypomnieć, że tatuaż nie jest „na wieki”, choć warto zastanowić się przed jego wykonaniem, bo usuwanie jest bardzo bolesne. Wykonanie tatuażu z różnych powodów powinno być zatem przemyślaną decyzją.