Jak wybrać lampę do kuchni?
Światło ma istotne znaczenie we wnętrzu, ponieważ umożliwia nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale pozwala też kreować nastrój i sprzyja relaksowi. Ma to znaczenie w każdym pomieszczeniu – również w kuchni. Dlatego warto wiedzieć, jakie kuchenne lampy sufitowe wybrać, by nie tylko dobrze komponowały się z wystrojem, ale też pasowały do przestrzeni, jednocześnie będąc dobrym wyborem na wiele lat.
Jaki żyrandol do kuchni wybrać?
Dla wielu osób wybór lampy do kuchni sprowadza się do kwestii: plafon czy wisząca lampa. W tej kwestii wiele zależy od parametrów wnętrza, a głównie wysokości. Jeśli kuchnia jest niska, to nie można w niej zamontować wiszących lamp i wówczas rozwiązanie nasuwa się samo. Z kolei, kiedy mamy do czynienia z dużym i wysokim pomieszczeniem, to zdecydowanie warto postawić na wiszącą lampę, gdyż mały plafon będzie wręcz „gubił” się w tak dużym pomieszczeniu i zakłóci równowagę wystroju.
By stworzyć komfortowe i dobrze oświetlone wnętrze kuchni warto dopasować oświetlenie do metrażu. Dlatego do dużej kuchni z pewnością będzie pasował rozłożysty żyrandol lub seria kilku lamp umieszczonych np. nad stołem lub w miejscu, gdzie znajduje się blat roboczy. Warto pamiętać, że w kuchni spędza się znaczną część dnia podczas przygotowywania posiłków i warto wówczas zadbać o dobre oświetlenie. Dlatego nie powinno się pozostawiać miejsc bez oświetlenia ani wybierać zbyt małych lamp do przestronnego wnętrza. Odpowiednio doświetlona przestrzeń kuchni to też umocowanie dodatkowych, punktowych źródeł światła. Warto jednak pamiętać, że nigdy nie powinny one stanowić głównego źródła światła.
W dużych kuchniach światło z oświetlenia punktowego ani z plafonu nie
oświetli całej przestrzeni, a zaledwie jej część. Dlatego wiele osób decyduje się np. na lampy wiszące do kuchni, które dają dużo światła o każdej porze dnia.
Wiszące lampy do kuchni
W ostatnim czasie modne stały się wiszące lampy kuchenne. Wynika to z faktu, że ich zwis daje możliwość regulowania dopływu światła do różnych miejsc, co jest bardzo wygodne wówczas kiedy np. posiadamy kuchnię połączoną z jadalnią. Warto też zdecydować się na umocowanie wiszącej lampy blisko wyspy kuchennej i blatu roboczego, ale w taki sposób, by nie przeszkadzała ona w pracy i poruszaniu się. Dlatego zawsze powinno się wziąć pod uwagę wzrost domowników – im są wyżsi, tym lampa powinna być wyżej umocowana, by nie zahaczali o nią głową. Przyjmuje się regułę, że oświetlenie powinno być umocowane o 10 cm wyżej niż wzrost najwyższego członka rodziny.
Ile źródeł oświetlenia jest niezbędnych w kuchni?
W praktyce ilość źródeł światła w kuchni zależy od upodobań domowników i wyboru konkretnego rodzaju lamp. Ale warto wiedzieć, że na dużej przestrzeni, np. kiedy łączymy kuchnię z salonem, ilość światła powinna być większa niż wówczas kiedy mamy małą kuchnię. Z kolei kiedy mamy okno w kuchni, które dobrze doświetla wnętrze, to możemy pozwolić sobie na ograniczenie ilości oświetlenia, ale kiedy kuchnia jest bez okna (co zdarza się np. w małych mieszkaniach w bloku) lub jest mało doświetlona z uwagi na umiejscowienie w bryle budynku – wówczas powinno się wybrać więcej źródeł światła.
Kuchnia jest miejscem, w którym codziennie spędzamy wiele czasu, przygotowując posiłki dla rodziny. Warto zadbać o to by znalazło się w niej odpowiednie oświetlenie nad blatem, nad stołami i w innych miejscach. Często wybór konkretnej lampy wynika z mody lub gustu domowników, ale producenci oferują obecnie całe serie lamp w takiej samej kolorystyce i o podobnym wzornictwie, w tym: kinkiety, lampy sufitowe, podłogowe, stołowe itp., co pozwala stworzyć unikalną i spójną dekorację z oświetlenia, a jednocześnie odpowiednio doświetlić wnętrze.