Jak wykończyć wiatrołap? Poznaj najsolidniejsze rozwiązania
Choć wiatrołap pozornie wydaje się mało reprezentacyjnym miejscem, to jednak jest pierwszym, które twoi goście widzą po przekroczeniu drzwi wejściowych. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się zabrudzeń, gdyż to w nim można ustawić pufa a także szafkę na buty, czy wycieraczki, gdzie można zostawić zbrudzone obuwie bądź wymienić na czyste. Oczywiście to miejsce powinno być odpowiednio zaaranżowane również pod względem wykończenia. Zatem na jakie rozwiązanie warto się zdecydować? Czy warto wybrać kamień naturalny do domu?
Kamień naturalny – do domu, a zwłaszcza do wiatrołapu
Wybór kamienia naturalnego do domu, a w szczególności do wiatrołapu może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Kamień naturalny jest niezwykle trwały i odporny na wnikanie zabrudzeń. Obuwie zdejmuje się po wejściu do wiatrołapu, zatem jest to miejsce, w którym często zostają ślady z błota, czy błota pośniegowego z solą. Szczególnie sól destrukcyjnie wpływa na podłogę, dlatego warto wybrać do wiatrołapu granit. Taki kamień naturalny do domu odporny jest nawet na środki chemiczne, zatem przy odpowiedniej pielęgnacji również chlorek sodu nie powinien mieć na niego wpływu. Wystarczy wybrać specjalny preparat do czyszczenia kamienia naturalnego. Oczywiście, aby kamień naturalny do domu spełniał swoją rolę trzeba pamiętać o odpowiednim montażu. Przede wszystkim najpierw trzeba go zaimpregnować, a następnie wybrać zaprawę klejącą o właściwościach hydrofobowych, najlepiej również mrozoodporną, gdyż wiatrołap narażony jest na działanie znacznie niższej temperatury w zimie. Również spoiny muszą być odporne na czynniki zewnętrzne. W takiej sytuacji można zastosować również inne rodzaje kamienia. Dobrym wyborem będzie łupek kwarcytowy, który posiada właściwości zbliżone do granitu.
Beton dekoracyjny w połączeniu z kamieniem
Wybór betonu dekoracyjnego do wykończenia podłóg to również dobry pomysł do wiatrołapu. Można wybrać dekoracyjne płyty betonowe do domu. Jednak tu trzeba liczyć się z koniecznością wykonania spoin. Beton w formie wylewki będzie jednorodny i zapobiegający wnikaniu wilgoci. Można go zestawić z kamieniem naturalnym do domu i użyć go do wykończenia ścian. Oczywiście można zdecydować się na tradycyjnie pomalowane ściany i wybrać tu farbę silikonową, która jest odporna na wilgoć, która chcąc nie chcąc zawsze dostaje się do przestrzeni oddzielającej od mieszkania, czyli wiatrołapu.
Płyty gresowe wstępem do pomieszczenia
Jeśli w domu zostało wykorzystane wykończenie z płyt gresowych, to takie same można wykorzystać do wiatrołapu. Jednak tu lepiej sprawdzi się gres techniczny, podobnie jak na tarasie. Jest on grubszy i bardziej odporny na uszkodzenia. Dodatkowo nie jest narażony na zawilgocenie. Gres techniczny dostępny jest w ofercie oddziału Poznań Klink.pl. Poznań to miasto, gdzie znajduje się jeden ze sklepów. Niezależnie czy wybierze się zamówienie online czy w sklepie stacjonarnym można zdecydować się na płytki gresowe o grubości 20 mm, które imitują strukturę kamienia, takiego jak granit czy marmur, a także takie, które idealnie naśladują rysunek drewna. Zatem już w wiatrołapie można zaakcentować design w jakim urządzone jest mieszkanie.
Panele lvt – solidne wykończenie z materiału sztucznego
Jeśli nie zależy Ci na użyciu naturalnych materiałów możesz wybrać panele lvt, które charakteryzują się dość dużą wytrzymałością. Doskonale komponują się z nowoczesną aranżacją, gdy do wiatrołapu wybiera się drobne akcesoria na odzienie wierzchnie, takie jak wieszaki czy półki. Intensywne użytkowanie nie wpływa na ich ścieranie czy wyblaknięcie koloru. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest łatwość montażu, gdyż panele lvt można montować na wpust.
Wiatrołap to bardzo ważna przestrzeń, która powinna być odporna na uszkodzenia. Zastosowanie jednego z powyższych rozwiązań zapewnia trwałość na lata. Można wybrać również płytki klinkierowe o antypoślizgowym wykończeniu, które również posiadają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Estetycznie wykonany wiatrołap jest jakby przedłużeniem przestrzeni mieszkalnej lub wstępem do niej, dlatego warto wybierać najsolidniejsze i najciekawsze pod względem designu rozwiązania.