Przygotowanie do remontu czas zacząć! Krótki poradnik o tym, co trzeba kupić, co jest zbędne, ale i jak przygotować pokój do malowania, aby później można go było szybko posprzątać

Przygotowanie do remontu czas zacząć! Krótki poradnik o tym, co trzeba kupić, co jest zbędne, ale i jak przygotować pokój do malowania, aby później można go było szybko posprzątać

Remont to nic przyjemnego, ale coś obowiązkowego. Od czasu do czasu trzeba odświeżyć swoje mieszkanie, choć będzie to praca trudna i czasochłonna. Trzeba do niej odpowiednio się przygotować. Dzięki temu przebiegnie w miarę bezproblemowo. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam jak przygotować się do remontu, co jest niezbędne, a także jak ograniczyć ilość bałaganu.

Nie oszczędzaj na materiałach – jakość ma znaczenie

Jeżeli chcecie, aby remont wyszedł Wam świetnie, a przy okazji szybko, to pamiętajcie, że musicie kupować wysokiej jakości materiały. Dotyczy to szczególnie farb. Najlepiej wybrać produkty zmywalne. Dzięki temu nawet w przypadku zaplamienia ściany, szybko pozbędziecie się plamy. Jeżeli kupicie tanią farbę, to macie jak w banku, że zacznie odpadać płatami, a dodatkowo nie będzie dobrze kryła, a więc, aby pomalować na inny kolor będziecie musieli nałożyć wiele warstw. Zatem w ogólnym rozrachunku lepiej zapłacić za lepszą farbę i ułatwić sobie życie. Bardzo ważne są także pędzle, którymi będziecie malować. Tutaj niezbędne są zarówno małe pędzle, jak i większe, a także wałki. Ponadto warto zaopatrzyć się w odpowiedni klej. Tutaj polecamy ataszek.pl – sklep z profesjonalnymi klejami. Dzięki nim przykleisz listwy przypodłogowe, maskujące, czy też tapety.

Przygotowanie do remontu czas zacząć – pozbądź się zagrzybienia ścian i wyrównaj niedoskonałości

Bywa tak, że z powodu źle zaizolowanego dachu bądź zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu pojawia się grzyb. Oczywiście należy się go pozbyć, gdyż jest niebezpieczny dla zdrowia i dłuższe funkcjonowanie w takich warunkach może powodować, choćby bóle głowy czy problemy z oddychaniem, a także bakteryjne zapalenie płuc, które jest szczególnie niebezpieczne dla astmatyków i alergików. Zatem musisz udać się do sklepu i zakupić odpowiedni środek na odgrzybianie. Najczęściej jest to środek w sprayu, dlatego do tej pracy nie musisz jeszcze zabezpieczać powierzchni. Jeżeli Wasze ściany są nierówne, to, jak zapewne się domyślacie, trzeba te nierówności usunąć. Do tego celu najlepiej zaopatrzyć się w dobry papier ścierny, którym usuniecie także nadmiar starej farby, czy resztki kleju z tapet. Oczywiście nim przejdziecie do tej pracy pamiętajcie, aby dokładnie zabezpieczyć wszystkie powierzchnie, czyli zaopatrzyć się w folie, a także taśmy malarskie i maskujące. Na samym początku warto zabezpieczyć podłogi. Taśma musi być mocna, aby przy przesuwaniu drabiny folia się nie rwała. Bardzo dobrze należy osłonić też meble. Warto również okleić taśmą maskującą listwy przypodłogowe. Trzeba jeszcze pamiętać o demontażu bądź też przesłonięciu folią kaloryfera. Skoro już zabezpieczyliśmy teren i oczyściliśmy z nierówności ścianę, to możemy przejść do gruntowania, a także nakładania gładzi bądź też gipsu. Jeżeli chcecie zaoszczędzić trochę czasu, to polecamy Wam gładzie na mokro, choć są one zdecydowanie droższe. Po ich wyschnięciu czas na malowanie.

Kolejność prac jest ważna

Po nałożeniu pierwszej warstwy farby może się okazać, że nadal widoczne są bardzo duże prześwity. To normalne i nie powinniście się nadmiernie zniechęcać. Jednak musicie poczekać aż pierwsza warstwa farby dokładnie wyschnie, dopiero wtedy można przejść do kolejnego etapu, a więc nałożenia kolejnej warstwy. Pamiętajcie też, że nierówności ze ścian musicie usunąć, nawet jeżeli tapetujecie. Dzięki temu prace wykonacie szybciej, pod warunkiem, że wybierzecie dobrą tapetę, np. winylową. Dla waszego bezpieczeństwa musimy wspomnieć o tym, abyście zawsze wybierali materiały ekologiczne. Dzięki temu sprawdzą się nawet do pokoju dziecka. Dodatkowo nie oszczędzajcie na taśmie malarskiej i maskującej i kupcie tę wysokiej jakości. Wtedy też przy odklejaniu nie będzie odchodzić od ściany z warstwą farby czy tapety.

Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń

Nawet po pomalowaniu ekologiczną farbą nieprzyjemny zapach może się utrzymywać. Absolutnie nie należy spać w pomieszczeniu świeżo po malowaniu, czy nawet nakładaniu środka na grzyb. Najlepiej także od 24 do 48 godzin wietrzyć dane pomieszczenie. Dopiero wtedy pozbędziecie się nieprzyjemnego zapachu, a przy okazji farba jeszcze szybciej wyschnie.

Mamy dla Was jeszcze jedną radę: unikajcie wykonywania remontów, gdy jest bardzo ciepło, czyli w upały. Wtedy Wasza praca jest mniej efektywna. Z kolei w dni gdy poziom wilgoci jest wysoki, farba czy klej zdecydowanie gorzej schną.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij