Jak zrobić wyjątkowy stolik kawowy z blatem żywicznym niczym tafla lodu

Ostatnio bardzo popularne są meble industrialne wykonane z naturalnego drewna i metalu. Dużym powodzeniem cieszy się w tym przypadku technika DIY, zatem samodzielne majsterkowanie i „zabawa w Dżepetto”. Dziś spróbujemy podpowiedzieć, jak wykonać stolik kawowy z blatem żywicznym niczym tafla lodu. Takie stoliki są niezwykle drogie w sklepach z designerskimi meblami skandynawskimi i industrialnymi. Zamiast wydawać kilka tysięcy złotych, lepiej wykonać go własnymi rękami. Czy to trudne? Przekonajmy się! Ale najpierw…

…stolik industrialny do salonu – dlaczego warto go wybrać?

Jak wiadomo bardzo modne jest tworzenie nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, dlatego nawet jeżeli Twój salon nie ma charakteru industrialnego, a skandynawski stolik wykonany z plastra drewna z blatem żywicznym doskonale się sprawdzi. Takie meble wyróżnia naturalny materiał, nietuzinkowa faktura, a także sam design, który jest jedyny w swoim rodzaju. Z powodzeniem można go postawić przy prostym narożniku albo sofie na metalowych nóżkach. Jednak wersja żywiczna będzie pasować nawet do mebli wypoczynkowych bardziej wytwornych, np. pikowanych. Istotne znaczenie ma by dobrać kolor blatu do tapicerki, monochromatycznie lub kontrastowo, a jak wiadomo żywice barwione są w masie, zatem można uzyskać taki kolor, jaki nam się marzy. Oczywiście stolik możesz wykonać również klasycznie z kawałka drewna i listew tworzących nogi, tu potrzebne ci będą także zaciski, niezbędne przy klejeniu drewna z profesjonalnym klejem.

Krok pierwszy: znalezienie wszystkich materiałów

Najpierw musisz zdecydować z jakiego drzewa będzie wykonany blat twojego stolika kawowego. Niewątpliwie najtrwalszym jest dąb, ale możesz też wybrać olchę, a nawet drzewo owocowe, np. wiśnię. Oczywiście sprawdzą się też klasyczny buk i sosna. Potrzebny ci będzie plaster drewna o odpowiedniej średnicy. Tu musisz zdecydować jak gruby ma być blat. Możesz udać się do tartaku, gdzie sprzedadzą Ci plaster do obróbki albo kupić przez internet gotowy, ale wtedy będzie prawdopodobnie już oszlifowany, zatem nie będzie frajdy z dalszą pracą. Potrzebne będą również pręty stalowe, które będziesz musiał wygiąć, ale wystarczy do tego prowizoryczna giętarka.

Krok drugi: obróbka drewna

Drewno należy odpowiednio wyszlifować. Zaczynamy od strugania. Następnie w ruch idzie szlifierka taśmowa. Korę znajdującą się z boku można pozostawić i pokryć lakierem do jachtów, który można zakupić w internecie. Oczywiście można również się jej pozbyć przy pomocy dłuta do drewna. Następnie serce pnia trzeba bardzo dokładnie oczyścić szczotką z wszelkich opiłków, które mogły na niej pozostać. Boki należy wyrównać szlifierką z tarczą listkową. Tutaj warto postawić na nieregularny kształt plastra drewna, który będzie się prezentował nietuzinkowo. Potem należy użyć polerki z podkładką z gąbki, a na końcu szlifierki mimośrodowej.

Krok trzeci: wylewanie na blat żywicy i szlifowanie na mokro i sucho, a potem dołączenie metalowych nóżek

Teraz czas na uzupełnianie ubytków. Zwykle są one widoczne w plastrach drewna po obróbce, zatem trzeba wypełnić je żywicą. Kiedy ta zaschnie należy ją zeszlifować, zarówno przy pomocy szlifierki mechanicznej, jak i ręcznej obróbki. Kolejnym krokiem jest już wylanie warstw żywicy na cały blat. Najpierw będzie ona mocno wsiąkać, zatem po wyschnięciu pierwszej warstwy, należy wylać kolejną. Kiedy i ta wyschnie można rozpocząć szlifowanie – najpierw na sucho, a potem na mokro. W rezultacie powstanie szklista powierzchnia prezentująca się niczym tafla lodu. Wystarczy już tylko dołączyć nóżki przy użyciu wkrętów i stolik kawowy jest gotowy! Niewątpliwie taki element salonu będzie zwracał uwagę wszystkich gości, a jego wykonanie przyniesie Ci niemałą frajdę.

Tak naprawdę majsterkowanie z użyciem drewna wcale nie musi być bardzo trudne. Oczywiście trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie sprzęty, zwłaszcza te do szlifowania i przycinania. Warto podkreślić, że stolik możesz wykonać również w wersji bez tafli lodu z żywicy. Wtedy powierzchnię blatu musisz dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią. Pierwszą możliwością jest użycie oleju do drewna, który wydobędzie jego naturalny urok, a drugim lakierowanie, jeśli chce się nadać lekki połysk, a jednocześnie ochronić powierzchnię przed wilgocią. Jeśli chcesz wykonać tradycyjne drewniane nogi musisz je z blatem połączyć odpowiednim spoiwem, a także krętami. Tu sprawdzą się kleje do drewna ze sklepu Ataszek.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij