Jak samodzielnie wykonać szafę przesuwną do salonu? Tak to możliwe i wcale nie takie trudne!

Zamiast kupować, można wiele rzeczy wykonać samodzielnie. Wbrew pozorom nie mamy tutaj na myśli mebli z palet czy dekoracji, lecz prawdziwą szafę przesuwną. Wiecie jaka jest przewaga zrobionej przez siebie szafy nad modelem gotowym? Oczywiście estetyka, ale też funkcjonalność spełniająca oczekiwania w 100%. Nie bez znaczenia jest także cena, wszak dzięki samodzielnej pracy można sporo zaoszczędzić.

Dobry projekt to podstawa

Na samym początku należy przygotować projekt szafy. Oczywiście możecie wykonać go w programie komputerowym, ale naszym zdaniem wystarczy tylko narysować go na kartce. Należy tutaj uwzględnić wymiary i to bardzo dokładnie, następnie warto zastanowić się, co chcesz w niej przechowywać. Tutaj najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie, czy więcej ubrań chcesz przechowywać na półkach, czy raczej przyda Ci się więcej drążków na elegancką odzież. Zaletą własnoręcznie wykonanej szafy jak właśnie zauważyłeś jest to, że rzeczywiście będzie dostosowana do Twoich potrzeb. Jeżeli jeszcze planujesz chować do środka cięższe przedmioty, to uwzględnij to w projekcie, gdyż wtedy konieczne jest zastosowanie mocniejszych kątowników czy dodatkowej ścianki podporowej.

Czas na zakupy i pracę

Skoro projekt jest już wykonany to czas na zakupy. Na pewno musicie się zaopatrzyć w płyty meblowe, ale także kołki rozporowe. Niezbędne są oczywiście także kątowniki, śruby imbusowe czy nowe wiertła, jeżeli te starsze są już stępione. Kupcie też rurki na wieszaki oraz profesjonalne kleje do domu i warsztatu. Będziecie też potrzebować dobrej i mocnej wiertarki udarowej oraz wkrętarki i zestawu kluczy imbusowych. Jeżeli wszystko zakupiliście, to można już przejść do pracy. Teraz wykonamy środek szafy, a drzwiami przesuwnymi zajmiemy się na samym końcu. Zatem pracę rozpoczynamy od zamontowania elementów, które będą podtrzymywać konstrukcję. Po tym etapie możemy przejść do montażu płyt, które będą stanowiły półki. Aby precyzyjnie ustawić piony użyjcie poziomicy. Zatem używając kołków rozporowych przytwierdzamy kątowniki, a następnie przykręcamy już płyty. Prace powtarzamy w zależności od tego, ile chcemy mieć półek. Tutaj jednak trzeba jeszcze pamiętać, aby także na bocznej ścianie zamontować kątowniki. Wiertłem nawiercamy otwór i przykładamy półkę, ale tym razem od drugiej strony pionowej płyty. Jeżeli chcesz mieć w szafie kosze, to pamiętaj, aby prowadnice przykręcić na bocznych ściankach, na kołkach rozporowych. Czas także zamontować rurkę. Najlepiej użyć do tego celu uchwytów przykręconych na wkręty, ale pamiętaj, że należy wykonać to tak, aby mieć dostęp do śrubki imbusowej. Mamy jeszcze jedną radę: lżejsze półki możecie montować za pomocą kleju. Produkty profesjonalne znajdziecie w sklepie Ataszek.

Czas na montaż drzwi przesuwnych

Większą część pracy mamy już za sobą. Teraz czas przejść do montażu drzwi przesuwnych. Jeżeli chodzi o estetykę to tak naprawdę wybór jest nieograniczony, bo możecie nawet zamówić drzwi z własną grafiką. Sam montaż nie powinien również nastręczać wielu problemów. Wystarczy tylko przymocować zawiasy do szafy przesuwnej, ale należy to zrobić w pozycji otwartej. Wtedy można umieścić drzwi i sprawdzić czy cały mechanizm działa prawidłowo. Można też zastosować prowadnice na całej długości, górnej części ściany. Tak naprawdę dużo zależy od ilości miejsca, jakim dysponujecie.

Efekty? Przerosną Wasze oczekiwania

Tak naprawdę wykonanie szafy nie jest bardzo skomplikowane. Ale jeżeli nie macie doświadczenia w takich pracach, to należy pamiętać, aby każdy krok wykonywać powoli i z dużą precyzją. Swoją drogą, gdy już skończycie pracę, efekt przerośnie Wasze oczekiwania, a przy tym będziecie dumni ze swojego dzieła. Przypominamy, abyście podczas zakupów nie kierowali się tylko ceną, ale i jakością. Dotyczy to choćby wierteł czy klejów. Ponadto przed przyjściem do pracy, przemyślcie bardzo dokładnie estetykę, ale i rozwiązania, na jakich Wam zależy.

Jeżeli uda się Wam wykonać szafę, być może podejmiecie się wykonania także mebli wypoczynkowych czy meblościanki. Dzięki nim Wasz dom czy mieszkanie będzie się wyróżniać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij