Kieliszki do wina

Kieliszki do wina

Jeśli kochasz wino, to wiesz, jak ważny jest wybór nie tylko odpowiedniej butelki, ale także odpowiedniego kieliszka, aby wydobywał wszystkie jego wspaniałe smaki. Dlatego przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o popularnych typach kieliszków- idealnych dla konkretnych stylów wina, abyś mógł dokładnie wybrać to, co najlepiej sprawdzi się podczas następnej uroczystości lub imprezy!

Jak dzielimy kieliszki?

Jest wiele rodzajów kieliszków do wyboru i na pewno można się w nich pogubić. 

W skrócie przedstawimy 3 popularne odmiany kieliszków, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odsyłamy do strony blogowej Wybieramwino.pl – tam uzyskasz dodatkowe informacje https://wybieramwino.pl/blog/jak-dobrac-kieliszek-do-wina-b42.html

1.Kieliszki z nóżką mają długą nóżkę, na której spoczywa wino. Używane Do każdego rodzaju wina, różnią się wysokością, kształtem czaszy i pojemnością.

2.Kieliszki bez nóżki przypominają raczej szklanki. Często używane w podróży jachtem, czy statkiem, ponieważ są mniej podatne na stłuczenia niż standardowe kieliszki z nóżką.

3.Flety są smukłe i wysokie, z wąskim otworem u góry, co jest idealne do win musujących, takich jak szampan i prosecco. Kieliszki są zazwyczaj duże, z głębokim kielichem i pochylonym do wewnątrz brzegiem, idealne do pełnych czerwonych win. 

Kształt i rozmiar kieliszka zależy od rodzaju serwowanego wina. 

Kieliszki do białego i czerwonego wina mogą się znacznie różnić wyglądem, mimo że są używane do podobnych rodzajów wina.

Kieliszki do czerwonego wina mają zazwyczaj szersze czasze niż te do białego, aby wpuścić do kieliszka tlen, który otworzy pełnię smaków i aromatów. 

Kieliszki do białego wina często mają mniejsze otwory i cieńsze nóżki, dzięki czemu mogą lepiej wychwytywać delikatne aromaty, na które większe kieliszki nie pozwalają ze względu na szerokie otwory lub grube nóżki, które mogą powodować ich szybkie rozpraszanie.

Ogólnie rzecz biorąc, wina białe wymagają węższych kieliszków niż wina czerwone, ponieważ są delikatniejsze w aromacie i smaku. Pomaga to skupić aromaty lżejszych win poprzez zapewnienie mniejszej powierzchni na brzegu kieliszka.

Gdzie przechowywać kieliszki do wina?

Kieliszki do wina najlepiej przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, z dala od wszelkich źródeł bezpośredniego światła słonecznego. Dzięki temu unikniesz ewentualnego blaknięcia lub odbarwienia, które mogłoby wystąpić, gdyby kieliszki były wystawione na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Ponadto temperatura i wilgotność powinny być utrzymywane na stałym poziomie, nie za wysokim ani nie za niskim, ponieważ może to prowadzić do wypaczenia i pęknięcia niektórych wyrobów szklanych. Ważne jest, aby kieliszki do wina nie były narażone na działanie silnych zapachów, ponieważ mogą one utrzymywać się na powierzchni i wpływać na smak wina podczas późniejszego używania. 

Warto też zadbać o to, by wokół każdego kieliszka było dużo miejsca, aby powietrze mogło swobodnie krążyć między nimi. Pomoże to ograniczyć gromadzenie się kondensacji, która z czasem może doprowadzić do korozji. W czasie przechowywania kieliszki do wina powinny być ustawione płasko lub stroną do góry, aby nie gromadziły się w nich cząsteczki kurzu. Dodatkowo rozważ zainwestowanie w jakiś rodzaj pojemnika do przechowywania, np. stojak lub szafkę z przegródkami między kieliszkami, aby nie obijały się o siebie i nie groziły stłuczeniem podczas transportu lub przeprowadzki.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij