Zajęcia, dodatkowe aktywności dla dzieci w wieku przedszkolnym, co wybrać

Zajęcia, dodatkowe aktywności dla dzieci w wieku przedszkolnym, co wybrać?

Rozwój dzieci, szczególnie w tych wczesnych latach jest niezwykle dynamicznym procesem. Maluchy łatwo i szybko przyswajają wiedzę, uczą się nowych rzeczy, jak również zaczynają przejawiać konkretne zainteresowania i szczególne umiejętności. Zadaniem rodziców jest to pielęgnować, dlatego już od wczesnych lat posyła się pociechy na zajęcia dodatkowe. Co wybrać? Jak podejść do tematu?

Czy warto posłać przedszkolaka na zajęcia dodatkowe?

Nie od dziś jest wiadome, że dzieci, zwłaszcza na wczesnym etapie życia mają niesamowite umiejętności związane z nauką i wchłanianiem wiedzy. Umiejętność ta z czasem maleje, a im jest się starszym, tym trudniej jest uczyć się nowych rzeczy. Zdolność ta nie znika całkiem, ale nie ma już tak łatwo. Dlatego warto pielęgnować w dzieciach chęć do pozyskiwania nowych umiejętności, co jest ważnym zadaniem zwłaszcza dla rodziców.

Oprócz standardowych zajęć w przedszkolu warto pomyśleć także o lekcjach dodatkowych, które pozwolą na rozwinięcie talentów i zainteresowań. Tak więc odpowiedź na zadane pytanie jest prosta – tak, jak najbardziej zaleca się posyłać dzieci na zajęcia o charakterze dodatkowym, trzeba jednak podejść do tego rozsądnie i nie przesadzać, a przede wszystkim – nie zmuszać dziecka do czegoś, czego ewidentnie nie chce robić.

Jakie zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków?

Wybór zajęć dodatkowych skierowanych dla przedszkolaków jest wbrew pozorom całkiem duży. Może dotyczyć tak samo zajęć rozwijających zdolności językowe, jak i te o charakterze bardziej artystycznym czy sportowym. Ciekawe pomysły na dodatkowe zajęcia dla przedszkolaków są na Babychic.pl i często wymienia się tu, chociażby kółka plastyczne i muzyczne, kółka teatralne, zajęcia taneczne, gimnastyka, pływanie czy nawet sztuki walki. Jak widać, rodzice mogą wybierać spośród szerokiego grona aktywności, które pozwolą na rozwój zainteresowań i poszerzenie horyzontów.

Czym kierować się przy wyborze zajęć dodatkowych dla przedszkolaka?

Większość miejscowości oferuje szereg zajęć dodatkowych dla dzieci młodszych i starszych, co może być problematyczne pod względem wyboru. Rodzice mają dylemat, na co posłać swoją pociechę i co będzie dla niej najlepsze. Przede wszystkim takie decyzje warto podejmować wspólnie z dzieckiem, niech samo wybierze, co je interesuje i czego chce spróbować. Nie ma nic na siłę i warto pamiętać, że to, co wydaje się atrakcyjne dla rodzica, niekoniecznie będzie takie dla malucha. Często zdarza się i tak, że maluch przejdzie przez wiele różnych zajęć dodatkowych, zanim znajdzie to, które je naprawdę zainteresuje, warto więc wykazać się też cierpliwością.

O czym pamiętać, chcąc posłać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Jak zostało już wspomniane – nie należy zmuszać dziecka do czegoś, czego nie chce. Jeżeli dajmy na to po jednych czy dwóch zajęciach stwierdzi, że już nie chce – trudno, trzeba będzie szukać dalej. Po drugie, dodatkowe aktywności powinny być tym, co nazwa wskazuje – dodatkiem, a nie główną osią rozwoju. Oznacza to, że nie należy przesadzać zarówno z ilością, jak i częstotliwością takich zajęć. Jeden góra dwa razy w tygodniu powinno w zupełności wystarczyć i nie powinno się to odbywać kosztem czasu spędzonego z rodziną oraz prowadzić do zbytniego przemęczenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij